Tymi słowami piosenki rozpoczął się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu uroczysty apel z okazji 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowany przez uczniów klasy I technikum pod opieką wychowawcy p. Rafała Kempki. Scenariusz montażu słowno – muzycznego obejmował treści historyczne wzbogacone pieśniami patriotycznymi i wierszami. W bardzo ciekawy i obrazowy sposób przedstawiono losy naszej Ojczyzny, począwszy od rozbiorów przez długie lata niewoli, a skończywszy na roku 1918. Apel niewątpliwie uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Ojczyzna – Polska oraz, co  współcześnie znaczą słowa: wolność i niepodległość. Uwagę przyciągała również scenografia i pięknie udekorowana aula.

Na zakończenie apelu odbył się test wiedzy o Polsce, do którego stanęły drużyny: nauczycieli (p. E. Makowska, p. M. Wyczańska – Jabłkowska, p. A. Stachnik i p. J. Marć – Pieńkowska) oraz uczniów (Patrycja Wachowska, Magdalena Grześkowiak, Jacek Sobierajski i Jakub Kaniewski). Po  wyrównanej, choć niezwykle zaciętej rywalizacji, ostatecznie zwyciężyła drużyna uczniów.

Społeczność szkolna z dużym zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej niezwykłej lekcji historii.

Tekst: Rafał Kempka

Zdjęcia: Damian Poniewierski