Drugi tydzień pobytu w Słowenii rozpoczęliśmy ciekawymi zajęciami w szkole w Strahinju. Grupa architektów, razem z uczniami z Biotechnologicznego Centrum najpierw siała na rozsadnikach w przyszkolnych szklarniach sałatę i paprykę, potem zajęli się pielęgnacją wertykalnego ogrodu. Na koniec doskonalili swoje umiejętności florystyczne.

Z kolei uczniowie technikum weterynarii usłyszeli o chorobach występujących najczęściej u koni. Poznali też zasady pielęgnacji kopyt. Brali aktywny udział w mentalnym treningu koni.
Rolnicy w warsztacie obróbki drewna wykonali metryczki na boksy koni oraz wzięli udział w prezentacji maszyn rolniczych.

Po południu wszyscy odwiedziliśmy urokliwy park w Brdo,  który przez ponad 150 lat należał do rodziny Zois, a w czasach komunistycznych stał się rezydencją przywódcy Jugosławii Josipa Broz Tito. Współcześnie to miejsce odwiedzane jest przez wielkie osobistości z całego świata. Do tej pory gościli tu m. in. : Elżbieta II, George W. Bush oraz Władymir Putin i dzisiaj my…, uczniowie ZSP w Samostrzelu.
Spacerowaliśmy parkowymi alejami pomiędzy dwoma sztucznymi, ręcznie wykopanymi jeziorami. Na jednym z nich znajduje się wyspa, którą zamieszkują liczne gatunki kaczek. Dotarliśmy także do  willi, w której zapadały ważne dla Słowenii decyzje, dotyczące jej rozwoju. Na koniec udaliśmy się do stajni koni lipicańskich. Warto też dodać, że w parku Brdo popularnymi roślinami są bujne rododendrony.

Ciekawostką jest to, że na terenie parku w Brdo można spotkać czarnego łabędzia przywiezionego z Australii.

Tekst: Norbert Biernacki, Ines Werner