Ranek trzeciego dnia naszej Słoweńskiej podróży spędziliśmy na słodko w BC Naklo. Szkoła przygotowała dla nas zajęcia z cukiernictwa, które od razu wszystkich bardzo zainteresowały. Grupa dziewczyn zajmowała się pieczeniem strucli z trzema różnymi farszami, natomiast chłopcy tworzyli ciasteczkowe serca z kolorowymi wzorkami. Towarzyszyły nam miłe panie, nauczycielki szkoły, które wszystko dokładnie nam wytłumaczyły i wzbogaciły wiedzę kulinarną, za co z całego serca podziękowaliśmy.

Drugą część dnia spędziliśmy zwiedzając stolicę Słowenii Ljubljanę. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od dotarcia kolejką na wzgórze, gdzie usytuowany jest potężny średniowieczny zamek – symbol stolicy Słowenii, z którego mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę miasta. Następnie dołączył do nas bardzo sympatyczny przewodnik, który przybliżył nam historię stolicy i zapoznał z najważniejszymi jej zabytkami. Zwiedziliśmy takie miejsca jak Katedra św. Mikołaja, Ratusz, Robbov vodnjak, czyli barokową fontannę wzniesioną ku czci trzech rzek. Dowiedzieliśmy się również, że brzegi kanałów połączone są licznymi mostami, z których najbardziej spodobał się nam „most miłości”. Największą atrakcją wycieczki był jednak rejs statkiem, który pozwolił nam doświadczyć Ljublijany z innej perspektywy. Wracając do autokaru przechodziliśmy przez park Tivoli podziwiając plenerową wystawę zdjęć arboretum.

Ciekawostką jest, że zarówno nazwa państwa (S-LOVE-nia) jaki i stolicy (Lubljana – lubo, luba) zawierają w sobie słowo miłość.

Tekst: Natalia Pikul