Piąty dzień naszych praktyk zawodowych rozpoczęliśmy wizytą w Cebelarski Center Gorenjskie, gdzie pokazano nam proces pozyskiwania i przetwarzania miodu. Mieliśmy okazję zaprezentować nasze talenty artystyczne, każdy własnoręcznie przygotował świeczkę z wosku pszczelego. Podziwialiśmy tradycyjne  dla tego terenu geograficznego ule, na których znajdowały się panele- wloty do uli z rysunkami o tematyce religijnej lub żartobliwej. 

Następnie wybraliśmy się do wielopokoleniowego gospodarstwa rolnego, zajmującego się produkcją i przetwórstwem mleka. Oprowadzono nas po farmie, na której mogliśmy zobaczyć hodowane tam zwierzęta. Miłą niespodzianką była degustacja jogurtów, serów oraz ciast przygotowanych przez  gospodarzy. Drugą część dnia spędzaliśmy zwiedzając Bled, znajduje się tam jeden z najstarszych zamków w Słowenii. Zobaczyliśmy  m.in. muzeum, a z zamkowego tarasu mogliśmy podziwiać jezioro Bled i wyspę, na której znajduje się kościół.

Istnieje legenda, według której przyszły Pan Młody musi wnieść swoją ukochaną po 99 schodach na szczyt wieży kościoła, jest to forma przypieczętowania ich miłości.

Dzień zakończyliśmy słodkim akcentem, całą grupą wybraliśmy się do kawiarni, gdzie mieliśmy okazję spróbować regionalne kremówki i ciastka.

Ciekawostką dnia jest to, że w zeszłym roku pewien Austriak wyłowił z jeziora Bled 2,5 metrową rybę.

Weronika Stopa