Pierwszego dnia staży wybraliśmy się do celu naszej mobilności Biotehniski Center Naklo (BC Naklo). Zostaliśmy bardzo miło i serdecznie przywitani przez dyrekcję, grono pedagogiczne i uczniów. Niespodzianką dla nas było niezwykłe wykonanie przez szkolny chór hymnu Polski oraz prezentacja przedstawiająca historię współpracy naszych szkół.

Uczniowie BC Naklo, przygotowali dla nas zajęcia integracyjne przełamujące lody i bariery językowe. W dużej mierze pomogła nam w tym Justyna, uczennica BC Naklo z Polski od pięciu lat mieszkająca w Słowenii. Następnie obejrzeliśmy pracownie i gospodarstwo rolne,  gdzie będziemy odbywali staże, a także sklepik szkolny, w którym są sprzedawane wyroby wykonywane własnoręcznie przez uczniów.

Wszystko to zrobiło na nas duże wrażenie, szkoła jest piękna, nowoczesna i funkcjonalna, a niektóre jej rozwiązania chcielibyśmy wprowadzić w Samostrzelu, na przykład zielony ogród wertykalny, nietypowy dzwonek na lekcje, ale już niekoniecznie noszenie kapci w szkole.

Po obiedzie wybraliśmy się na zwiedzanie Kranj, gdzie „kultura i tradycja ma swój dom”. Przewodnik oprowadził nas po Starym Mieście. Jednym z ciekawych miejsc, które odwiedziliśmy był dom słynnego artysty Layera, znanego również z tego, że był fałszerzem pieniędzy. Zatrzymaliśmy się także przy pomniku autora słoweńskiego hymnu France’a Prešeren’a i zobaczyliśmy niezwykłe budowle zaprojektowane przez uznanego słoweńskiego architekta Plečnika.

Szczególnie chłopców zainteresowała wędrówka schronami powstałymi w trakcie II Wojny Światowej, łączącymi kanion rzeki Kokry z rzeką Sawą. Najciekawszym punktem przejścia była symulacja, która miała naśladować bombardowania.

Ciekawostką jest fakt, że flaga miejscowości Kranj jest bardzo podobna do naszej, różni się tylko odcieniem czerwieni.

Tekst: Szymon Wójcik i Emilia Kaźmierczak