Narodowe święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11. listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r.

W czasie I wojny światowej Polacy dysponowali grupą wybitnych polityków, którzy z determinacją dążyli do niepodległości i potrafili wyzwolić w społeczeństwie polskim energię do walki o ten cel. Naczelne miejsce wśród nich zajmowali: pochodzący z Wileńszczyzny twórca legionów- Józef Piłsudski, przywódca Narodowej Demokracji- Roman Dmowski, reprezentanci chłopów i robotników- Wincenty Witos i Ignacy Daszyński, pianista i orędownik sprawy Polski na Zachodzie- Ignacy Paderewski, lider chrześcijańskiej demokracji- Wojciech Korfanty. To ich można nazwać Ojcami Niepodległości, współtwórcami odrodzonej Rzeczypospolitej. Dzięki nim i tysiącom bezimiennym dziś możemy cieszyć się niepodległością i celebrować stulecie jej odzyskania.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu 9. listopada odbyły się uroczystości  upamiętniające to wielkie święto.

Klasa III T pod opieką wychowawcy, p. Rafała Kempki, przygotowała program artystyczny będący trawestacją ” Makbeta” Szekspira. Można było posłuchać pieśni legionowych, podziwiać grę aktorską uczniów technikum, wysłuchać piosenek w wykonaniu Lidii Kaczor. Para prowadzących, Martyna Gil i Patryk Tomaszewski, o godz. 11:11 zaprosili nas wszystkich do odśpiewania przy sztandarze szkoły ” Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie reprezentanci każdej klasy w strojach biało-czerwonych wzięli udział w Biegu Niepodległości, by zapalić znicz na grobie pomordowanych na cmentarzu w Sadkach. Nad uczniami czuwali p. J.Stróżyk-Ryczek i p. R. Hyży. Pozostali uczniowie i nauczyciele udali się na boisko szkolne, gdzie przy dźwiękach muzyki zatańczyli poloneza. Na zakończenie wszyscy ustawiliśmy się tak, by utworzyć z siebie liczbę 100, upamiętniającą stulecie niepodległości.

B. Sobierajska