Józef Piłsudski powiedział : Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa zajmował jedną z najważniejszych funkcji w odrodzonym kraju. Święto Niepodległości obchodzone jest co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. po trzech rozbiorach dokonanych przez Austrię, Rosję i Prusy. Na znak tego, na domach, wywieszane są w tym dniu flagi polskie, a w telewizji można obejrzeć wiele ciekawych programów patriotycznych.

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu, 12. listopada odbyły się także uroczystości upamiętniające to wielkie święto. Uczniowie klasy IV wraz z p. Bernadetą Sobierajską, przygotowali inscenizację przypominającą  trudną drogę rodaków do odzyskania upragnionej wolności.  Występ uświetnił szkolny chór, który  wykonał najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne.

W ramach obchodów Święta Niepodległości odbyło się również  pasowanie uczniów klas pierwszych na pełnoprawnych członków społeczności ZSP w Samostrzelu. Przeprowadziła je pani Adrianna Grzegorek-Trybuszewska. Po ślubowaniu złożonym na sztandar szkoły, pierwszoklasiści musieli wykazać się  wiedzą i umiejętnościami w konkurencjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Najpierw było składanie flagi państwowej, potem  śpiewanie piosenek patriotycznych, rysowanie portretu patrona szkoły oraz udział w quizie o Wincentym Witosie. Wszyscy zaprezentowali się wzorowo i zasłużyli na słowa uznania.

Tekst: Lidia Wodzińska ( IV T)