Od kwietnia 2019 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. W. Witosa w Samostrzelu realizowany był kolejny projekt na zajęcia pozalekcyjne Od amatora do profesora II, współfinansowany przez Powiat Nakielski, który przeznaczył na ten cel 9090 zł. Projektowe zadania adresowane były do wszystkich uczniów technikum kształcącego w zawodach: technik weterynarii, technik rolnik, technik architektury krajobrazu. Samostrzelska młodzież podejmowała liczne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju otaczającego środowiska. Głównym celem projektu było wzbogacenie, istniejącej już przy szkole ścieżki dydaktycznej o nowe stanowiska, którymi są: ogród wertykalny, czyli Zielona antysmogowa ściana, wewnętrzna woliera dla szynszyli oraz Stanowisko kontroli gleby i Szkolna stacja diagnostyczna.

W piątek, 8 listopada br. odbyło się oficjalne podsumowanie projektu, którego koordynatorem była Magdalena Wyczańska-Jabłkowska. Z tej okazji, do naszej szkoły przybyli goście z Powiatu Nakielskiego, Urzędu Miasta i Gminy w Nakle nad Notecią, z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Nakielskiej OIKOS oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Dzieci Potulic z Potulic. Uroczystość uświetnił muzyczny występ Lidki Kaczor uczennicy 3 klasy technikum weterynarii. Na koniec, tradycyjnie już, wszystkich zaproszono na słodki poczęstunek w postaci okolicznościowego tortu.