Kolejny dzień wyprawy uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Wincentego Witosa w Samostrzelu rozpoczęliśmy od obejrzenia ruin klasztoru Karmelitanów Bosych w Zagórzu. Następnie udaliśmy się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest to pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce, założone po II wojnie światowej. Mieliśmy okazję zobaczyć budownictwo mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe i sakralne oraz kulturę ludową, np. chatę zegarmistrza, nauczyciela, aptekarza, chłopa oraz budynki poczty, szkoły i cerkwi. Kolejnym punktem naszej trasy był Zamek Królewski w Sanoku, sięgający swoją historią średniowiecza, obecnie będący siedzibą Muzeum Historycznego. Jedna z najpiękniejszych kolekcji sztuki cerkiewnej w Polsce gromadzi w swoich zbiorach ponad 1200 eksponatów, w skład których wchodzą ikony oraz przedmioty liturgiczne. Wystawa Zdzisława Beksińskiego, jednego z najciekawszych, najbardziej intrygujących artystów współczesnych,  jest największą na świecie, liczącą około 600 prac ekspozycją prezentującą bogatą i różnorodną twórczość artysty.

Tekst: Szymon Wójcik