W środę 8 grudnia w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią odbyła się XXIII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy Historycznej – „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 na Krajnie i Pałukach”, organizowanego przy udziale Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP Hufiec Nakło.

Szczegółowe pytania ujęte w teście jednokrotnego wyboru dotyczyły zagadnień związanych z międzynarodowym tłem politycznym wydarzeń z lat 1918-1920, przebiegiem działań bojowych na obszarze Krajny i Pałuk w czasie trwania powstania oraz sylwetkami działaczy politycznych i dowódców powstańczych tegoż okresu.

Każdą ze szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu nakielskiego reprezentował, w związku z ograniczeniami epidemicznymi, jeden uczeń. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Samostrzelu wystawił w szranki Mikołaja Torochowa z klasy III technikum rolniczego, który zajął ostatecznie trzecie miejsce, przegrywając po dogrywce z uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią Hubertem Olszewskim. Zwyciężczynią tej edycji Konkursu została Julia Iwanek z Zespołu Szkół im Stanisława Staszica w Nakle nad Notecią.

Gratulujemy Mikołajowi rozległej wiedzy i dzielnej postawy!

Klasyfikacja końcowa:

1. Julia Iwanek (ZS im. S. Staszica w Nakle nad Notecią) – 13 pkt.
2. Hubert Olszewski (I LO w Nakle nad Notecią) – 10 pkt. (+2)
3, Mikołaj Torochow (ZSCKR w Samostrzelu) – 10 pkt. (+1)
4. Miłosz Guziński (I LO w Szubinie) – 8 pkt. 
5. Gracjan Bonin (ZSŻŚ w Nakle nad Notecią) – 6 pkt.