W niedzielę 5 września 18 uczniów technikum weterynarii z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu pod opieką lek. wet. Magdaleny Wyczańskiej –Jabłkowskiej i Małgorzaty Ciechanowskiej wyruszyło, w ramach programu Erasmus+, na dwutygodniowe staże zawodowe w Grecji. Uczestnicy projektu dobrymi wynikami w nauce w pełni zasłużyli na ten atrakcyjny wyjazd. Stażyści musieli odbyć długą, skomplikowaną podróż. Autokarem udali się na lotnisko w Berlinie, by przekonać się, że i ludzie potrafią  latać oraz podziwiać ląd z lotu ptaka. Wielu z nich po raz pierwszy miało okazję podróżować takim środkiem transportu, co było ogromnym przeżyciem. Grecja przywitała uczniów piękną pogodą i wspaniałymi widokami. Staże zawodowe odbywają się w drugim co do wielkości mieście tego państwa – Salonikach, po których już pierwszego dnia  spacerowali.

W poniedziałek 6 września młodzież uczestniczyła w spotkaniu organizacyjnym z przedstawicielami szkoły Lifelong Learning Centre Ipodomi, która już po raz drugi organizuje staże zawodowe dla uczniów z Samostrzela. Uczestnicy projektu zostali zapoznani z programem stażu, a także z procedurami bezpieczeństwa związanymi z pandemią koronawirusa. Ponadto przedstawiono im zarys historii i kultury Salonik. Kuchnia grecka oraz ilość serwowanych dań pozytywnie zaskakuje wszystkich. Oznacza to jednak, że limit wagowy bagaży nie martwi  tak, jak utrzymanie sylwetki sprzed wyjazdu.

Kolejnego dnia młodzież wybrała się na praktyki do ekologicznej farmy. Uczniowie byli pod wrażeniem metod wykorzystywanych przy produkcji mięsa i mleka. Dzień zakończył się miłym pobytem na plaży.

Tekst: Weronika Marciniak, Weronika Redmann, Julia Zjawińska