W środę, 8 czerwca 2022 roku w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Olszewce odbył się ,,XIII Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej.’’ Wydarzenie było realizowane w ramach projektu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Olszewki i Lubaszcza dofinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią. Celem konkursu miała być prezentacja dorobku artystycznego dzieci i młodzieży, aktywizowanie młodych artystów do wspólnego działania i efektywnego spędzania wolnego czasu, dostrzeganie i promowanie dzieci uzdolnionych muzycznie i językowo, popularyzacja języka i kultury anglojęzycznej w śpiewie, wymiana doświadczeń między uczestnikami festiwalu.

Występy solistów i zespołów oceniało jury w składzie: Ewa Dmochowicz (dyrygent, nauczyciel), Sylwia Widzińska – Piechowicz ( dziennikarka, podróżniczka), Paweł Kowalski ( muzyk, instrumentalista). Poziom konkursu był bardzo wysoki, a samą decyzję podjęto wyjątkowo zgodnie. Oceniane były nie tylko umiejętności wokalne i językowe, ale również sceniczne.

Wśród uczestników znalazły się uczennice z ZSCKR w Samostrzelu, które godnie reprezentowały naszą szkołę. Wykazały się ogromną wrażliwością i zaprezentowały dojrzałą interpretację, której nie powstydziłby się profesjonalny artysta. Zyskały uznanie konkursowego jury i zaszczytne pozycje wśród laureatów.

Joanna Pokojska ( kl. I LT) w piosence Billie Eilish ,,I don’t wanna be you anymore’’ zajęła I miejsce, a Natalia Kleczewska ( kl. I LT), która zaśpiewała ,, Read all about it’’ Emeli Sande wywalczyła sobie miejsce III.

Nie szczędzono słów pochwał pod adresem naszych solistek, dotyczących czystości wykonanych piosenek, a także oryginalnych barw głosu.

Słowa ,,wszyscy jesteście wygrani’’ wypowiedziane przez jednego z jurorów tuż przed ogłoszeniem wyników, warto zapamiętać. Nagrody w konkursach to nie tylko te rzeczowe, każdy uczestnik otrzymuje wiele więcej: ma okazję zaprezentować się z jak najlepszej strony, poszerzyć artystyczne horyzonty, nauczyć się wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów, przezwyciężyć tremę i stres.

Tym bardziej gratulujemy naszym uczennicom i życzymy dalszych sukcesów na scenie.

tekst: Olga Cegielska